Barcelona bez Gaudiego, czyli co jeszcze warto zobaczyć

W ostatnim wpisie opowiadałam o wycieczce do Barcelony i dziełach Antoniego Gaudiego, które można tam zobaczyć. Jak to bywa w przypadku dużych miast, w Barcelonie jest o wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia i dzisiaj chciałabym przybliżyć część z nich. Skupię się głównie na najstarszej części miasta, zlokalizowanej bliżej morza i reprezentującej o wiele inny styl i nastrój niż opisana wcześniej dzielnica Eixample.

Ciutat Vella, bo tak się nazywa najstarsza część Barcelony, to miejsce bardziej przypominające inne stare miasta. Bynajmniej nie znaczy to, że jest to część nudna! To tutaj mroczne zakamarki wąskich ulic wychodzą na przepiękne place, a ukryte dziedzińce zachowują pamięć o najważniejszych wydarzeniach historycznych w dziejach miasta. Gdybym miała polecić najlepszy sposób na zapoznanie się z tą częścią Barcelony, zdecydowanie polecam darmowe spacery z przewodnikiem. Pozwalają one połączyć wiedzę o danym mieście z rzeczywistym doświadczaniem go. Nie będę opisywać tego dokładniej – najlepiej zapisać się na podobny spacer w dowolnym większym mieście i samemu wyrobić sobie opinię.

Przejdźmy więc do właściwej części wpisu, czyli opisu najciekawszych miejsc, które udało mi się zobaczyć, i które zdecydowanie polecam i Wam.

Picasso Museum

Dopóki nie kupiliśmy biletów, nie byłam do końca pewna, czy warto tam iść. Powód tych wątpliwości był bardzo konkretny: większość dzieł Picassa znajduje się w innych miejscach, a barceloński gmach prezentuje głównie jego wczesną twórczość, czyli nie to z czego zasłynął. Większość obrazów to nie jego słynne kubistyczne dzieła, a bardziej impresjonistyczne czy realistyczne prace. Jednym z wyjątków jest świetna kolekcja Las Meninas, czyli twórcza interpretacja znanego obrazu Diego Velázqueza.

Po takim opisie muzeum prawdopodobnie mało kto byłby zachęcony wizytą, jednak warto podkreślić kilka elementów, które sprawiły że naprawdę cieszę się z ostatecznej decyzji. Muzeum jest bardzo dobrze zrobione, prace są dobrze oświetlone i wyraźne. Stworzone wewnątrz pięciu średniowiecznych pałaców, ma nietypowy układ pomieszczeń. Główne wystawy uzupełnione są czasowymi, równie ciekawymi i dobrze przygotowanymi. A same dzieła Picassa? Jeśli ktoś potrafi docenić dobrą sztukę to na pewno przypadną mu do gustu. Tak więc może i nie zobaczymy z Picasso Museum obrazów takich jak Guernica czy kanciastych portretów, ale wciąż jest czym oczy nacieszyć.

 

Barcelona warto zobaczyć

Jedno z wejść do Picasso Museum. Niestety wewnątrz nie można robić zdjęć.

 

Muzeum Historii Katalonii (Museu d’Història de Catalunya)

Bardzo lubię muzea historyczne, opowiadające o przeszłości jakiegoś miasta czy kraju. Tutaj jest trochę inaczej, ponieważ odrębność Katalonii jest wciąż kwestią sporną. Mimo to, muzeum przedstawia bardzo obszerną wiedzę, od czasów najdawniejszych, prehistorycznych, po współczesność. Historia przedstawiona jest w sposób ciekawy i angażujący, jest bardzo dobrym wstępem do zrozumienia sytuacji i dziedzictwa tego regionu. Muzeum mieści się w niesamowitym budynku poprzemysłowym – dawnym magazynie portowym. Wystawy stałe przetłumaczone są na język angielski i podobno nawet dostępny jest audioguide, ale nie udało nam się go pobrać. Jest to dość duże muzeum, w którym można spokojnie spędzić kilka godzin. Na górze mieści się taras widokowy z restauracją. Roztacza się z niego przepiękny krajobraz portowy.

 

Barcelona warto zobaczyć

Barcelona warto zobaczyć

Barcelona warto zobaczyć

Kościół Santa Maria del Mar

Jest to budowla, która wydaje mi się być o wiele ciekawszą świątynią od miejskiej katedry. Zdecydowanie polecam wykupienie biletów na zwiedzanie kościoła z przewodnikiem, koniecznie w wersji z dachami. Oprowadzanie rozpoczyna się od historii budowy świątyni, przyczyn dla których powstała oraz stylu. Gotyk kataloński znacznie różni się od tego znanego z innych części Europy, między innymi zestawieniem trzech kolumn nawy bocznej z jedną w nawie głównej. Są to też budynku bardziej przysadziste, a za to przestrzenniejsze i jednolite. Ten kościół był też budowany w nietypowy sposób – zamiast zacząć od prezbiterium i powiększać nawy o kolejne przęsła, tutaj stawiano ściany jednocześnie dla całego rzutu. Dzięki funduszowi ze sprzedawanych w międzyczasie prywatnych kaplic, kościół zbudowano w porównywalnie krótkim czasie i w jednolitym stylu.

Zwiedzanie z przewodnikiem ma też tę zaletę, że można zobaczyć wymienione wcześniej dachy. To z tego kościoła właśnie rozlega się jeden z najpiękniejszych widoków na miasto. Przy okazji, można dowiedzieć się, gdzie kilkaset lat temu biegła linia morza i jak wyglądały podziały własnościowe oraz linie murów w tamtych czasach.

Barcelona warto zobaczyć

Barcelona warto zobaczyć

MACBA: Museu d’Art Contemporani de Barcelona (Muzeum Sztuki Współczesnej)

Muzeum Sztuki Współczesnej mieści się w budynku zaprojektowanym przez amerykańskiego architekta Richarda Meiera w stylu typowo współczesnym. Wystawy z nim prezentowane są wysokiej jakości i prezentują znanych twórców z kraju i ze świata. Myślę, że nie ma sensu ich dokładnie opisywać, ponieważ wystawy często się zmieniają, a i tak tego typu sztuka zdecydowanie powinna być odbierana na żywo i w całości.

Muzeum jest bardzo duże i można w nim zobaczyć naprawdę rozmaite dzieła: Gordon a Matta-Clarka z dziurą w kamienicy, rzeźby z żołnierzyków Antoniego Miraldy czy feministyczne plakaty Guerrilla Girls. Zdecydowanie polecam odwiedzenie tego muzeum wszystkim fanom sztuki współczesnej i sztuki w ogóle. Dostępna jest także aplikacja na telefon, która zawiera dokładniejsze opisy umieszczonych w muzeum dzieł.

 

Barcelona warto zobaczyć

Barcelona warto zobaczyć

Jaume Plensa – Mémoires jumelles

 

Montjuïc

Jak to przystało na historyczne miasto, Barcelona ma także fortecę. Militarna zabudowa zlokalizowana jest na wzgórzu Montjuïc. Do zamku można dostać się za pomocą kolejki górskiej, jednak tak naprawdę spacer pod górę nie jest wielkim wyczynem, a autobus miejski podjeżdża pod samo wejście. Zaoszczędzoną w ten sposób kasę można wydać na lepszy bilet do jednego z domów Gaudiego. Po drodze znajduje się kilka ciekawych muzeów, które również można odwiedzić.

Twierdza Montjuïc składa się głównie z murów obronnych z bastionami oraz kilku pomieszczeń kryjących wystawy na tematy luźno związane z militariami – od historii budowli i ataku na Barcelonę do wystawy projektu In search of freedom, stworzonego przez studentów z Hiszpanii, Polski i Słowenii. Oczywiście z twierdzy również roztacza się piękny widok na miasto, jednak odległość czyni go nieco mniej ciekawszym niż w przypadku dachów Santa Maria del Mar.

U podnóża wzgórza znajduje się ładny park, kilka muzeów oraz zabytkowy cmentarz. Szczerze mówiąc, staram się unikać odwiedzania cmentarzy jako turystka, ponieważ czuję się zupełnie nie na miejscu. Dla osób mających inne podejście jest to jednak ciekawa opcja – cmentarz jest wyjątkowy i wywołuje bardzo duże emocje. Być może przy kolejnej wizycie w Barcelonie będę bardziej gotowa aby to doświadczyć.

 

Barcelona warto zobaczyć

Barcelona warto zobaczyć

 

El Born Centre de Cultura i Memòria

Informacji o tym obiekcie nie znaleźliśmy w żadnym internetowym przewodniku i nikt nam nie polecił go odwiedzić. Po prostu idąc z restauracji Vegetalia (polecam!) do Parku de la Ciutadella, zobaczyliśmy go na naszej drodze. Duży i otwarty gmach (w przeciwieństwie do wszystkich innych obiektów kultury tamtego niedzielnego wieczora) wyglądał bardzo enigmatycznie i zachęcająco. Wewnątrz można natomiast zobaczyć coś niesamowitego.

Dawno temu budynek służył jako hale targowe. Zajmując bardzo prestiżowe miejsce w centrum miasta, zaczęto zastanawiać się, w jakim, lepszym, celu możnaby wykorzystać działkę tak dobrze zlokalizowaną. Rozpoczęto prace projektowe i historyczny budynek skończyłby jako zrównany z ziemią, aby zrobić miejsce nowej miejskiej bibliotece, gdyby nie… odkryto pod nim bezcennych wykopalisk, fundamentów dawnej zabudowy. Obecnie główna przestrzeń stanowi prezentację wciąż badanych historycznych pozostałości.

Oprócz tego, znajduje się tam kilka bardzo ciekawych wystaw prezentujących historię miasta, makiety zabudowy oraz multimedialne elementy opowiadające o tym co było. My trafiliśmy na to miejsce zupełnie przypadkiem i była to niezwykle miła niespodzianka. Wam zdecydowanie polecam odwiedzić ten obiekt bardziej świadomie!

 

Barcelona warto zobaczyć

 

Czego nie udało nam się zobaczyć:

Museu Nacional d’Art de Catalunya

Był to dla mnie “must see” podczas tej podróży, jednak pośród wszystkich pozostałych „must see”, budynek znalazł się na liście rzeczy do zobaczenia ostatniego dnia wycieczki. Mieliśmy go odwiedzić z samego rana, jednak pani w biurze informacji turystycznej, gdzie podeszłam po drodze, poradziła zacząć od zamku na Montjuïc. Była to niedziela, a ja jakoś nie wpadłam na to, aby zerknąć do swoich notatek odnośnie godzin otwarcia. A był to już trzeci raz, kiedy biuro informacji turystycznej nas oszukało! Udając się prosto z twierdzy do muzeum, na wejściu okazało się, że jest ono zamykane w ciągu czterdziestu minut! Tak więc kupiliśmy bilety wyłącznie na wystawę czasową, która okazała się bardzo mała i rozczarowująca, a ja zostałam z poczuciem, że jak nie wrócę do Barcelony w tym roku, nadrobić tę zaległość, to chyba wybuchnę.

Fundació Joan Miró

Przygotowując plan tak obszernej wycieczki, trudno jest uwzględnić wszystko. Fundacja Joana Miró jakimś trafem umknęła mojej uwadze, kiedy przeglądałam strony turystyczne. Kiedy jednak przechodziliśmy koło budynku, bardzo żałowałam, że nie mamy już czasu na zajrzenie do środka. Zawsze uwielbiałam dzieła surrealistów, a tutaj była okazja zobaczyć je w przepięknej scenerii architektonicznej. No nic, następnym razem.

Barcelona Art Passport

Ach, gdybym wiedziała o tym wcześniej! Ta mała książeczka upoważnia do bezterminowej, jednorazowej wizyty w sześciu wspaniałych muzeach: Museu Nacional d’Art de Catalunya, Fundació Joan Miró, Museu Picasso, MACBA, CCCB i Fundació Antoni Tàpies. Zbierając na niej pieczątki można uzupełnić swój artystyczny paszport. Chyba nie uwierzycie jak bardzo byłam rozczarowana, kiedy przedostatniego dnia dowiedziałam się o tym z ulotki w jednym z muzeów? Przecież ja tak kocham zbierać pieczątki! Oczywiście w informacji turystycznej pracownicy nic o tym nie wiedzieli. Nie wiedzieli też, że można kupić bilet dwudniowy uprawniający do wstępów do muzeów i nieograniczonej podróży komunikacją publiczną (twierdzili, że minimum to trzy dni, a wręczona przez nich samych ulotka pokazywała także wersję dwudniową). To był drugi z trzech razy, kiedy informacja turystyczna w Barcelonie mnie oszukała. O trzecim przeczytacie w kolejnym wpisie.

MUHBA: Museu d’Historia de Barcelona (Muzeum Historii Barcelony)

Barcelona to miasto założone przez starożytnych Rzymian i fakt ten na stałe odcisnął swoje piętno w tym miejscu. Pozostałości starożytnej architektury, dawne ruiny I wykopaliska to zdecydowanie interesujący punkt wycieczki. MUHBA ma jednak tak wiele punktów rozsianych na terytorium całego miasta, że trudno się połapać, gdzie zaczyna się zwiedzanie. Najbardziej znaną częścią Muzeum jest prawdopodobnie MUHBA Plaça del Rei, wejście do podziemi zlokalizowane nieopodal katedry. Inne oddziały prezentują takie miejsca jak rzymskie łaźnie termiczne czy schrony z czasów wojny domowej. W sumie muzeum posiada 15 przestrzeni, a każda z nich jest ciekawa i warta odwiedzenia. Zdecydowanie będzie co oglądać, kiedy następnym razem odwiedzimy to niesamowite miasto.

 

A co poza budynkami?

No właśnie, warto by tu było jeszcze wymienić najważniejsze miejsca, takie jak parki, place czy turystyczne alejki. Tak naprawdę, najwięcej turystów gromadzi się na La Rambla – ulica ciągnąca się od Plaça de Catalunya do pomnika Kolumba. To tutaj znajduje się najwięcej sklepików, gdzie można kupić tak zwane „pamiątki z każdego miasta”, czyli na przykład nasiona papryki w kształcie penisa czy pocztówki z gołymi babami. To też idealne miejsce, jeśli chciałoby się zostać turystycznie okradzionym i kiedy lubi się przepychanie ramionami przez dziki tłum. Osobiście nie spodobało mi się tam za bardzo, ale wielu turystów podróżuje właśnie dla takich miejsc.

Najważniejsze place to oczywiście Plaça de Catalunya, na pograniczu starej i nowej części miasta, ale także na przykład plac przed katedrą, gdzie można usłyszeć ulicznych grajków lub innych artystów. Świetnym miejscem na odpoczynek jest też opisany wcześniej Park Güell.

Ciekawym miejscem jest Plaça Reial – zlokalizowany w centrum historycznej części Barcelony park wydaje się być trochę odizolowany od wrzawy sąsiadujących ulic. Jest to jednak zdecydowanie ciekawe miejsce. Znajdują się tam na przykład latarnie zaprojektowane przez Gaudiego.

Wreszcie, Plaça de Sant Jaume, to miejsce ważnych wydarzeń politycznych. Miejski plac zlokalizowany pomiędzy ratuszem a Palau de la Generalitat. To tutaj odbywają się protesty ludzi pragnących wyzwolenia z więzienia separatystów, którzy zorganizowali ponad rok temu referendum odnośnie niepodległości Katalonii. To tutaj można zobaczyć najwięcej żółtych wstążek, które symbolizują ich poglądy polityczne.

 

Barcelona warto zobaczyć

La Rambla

 

Barcelona warto zobaczyć

Roy Lichtenstein – El Cap de Barcelona; po zmroku niestety niewidać przepięknych kolorów rzeźby, za to zaskoczyła mnie jej trójwymiarowość, ukryta na większości zdjęć, które widziałam wcześniej.

 

Barcelona warto zobaczyć

No i katedra.

Parc de la Ciutadella

Z braku czasu, do parku trafiliśmy już po zmroku, dlatego nie udało nam się skorzystać z jego urody tak, jak byśmy chcieli. Za dnia jest to miejsce przepełnione ludźmi, z malowniczymi alejkami i piękną zielenią. Znajduje się w nim także kilka muzeów oraz parlament Katalonii. Jest to miejsce warte odwiedzenia, jeśli czuje się potrzebę relaksu i obcowania z naturą.

 

Był to drugi z trzech wpisów serii o Barcelonie. Zachęcam do śledzenia bloga w kanałach społecznościowych, do włączenia powiadomień o nowych wpisach na Facebooku i oczywiście do komentowania, czyli podzielenia się własnymi opiniami na temat wpisów.

 

 

You May Also Like