Zegar – linoryt na dyplom z grafiki

Rzeczą, która w ciągu ostatnich kilku miesięcy pochłonęła ogromną liczbę godzin i wreszcie może zostać uznana za zakończoną, jest moja praca dyplomowa z grafiki warsztatowej.

Projektowanie

Projektowanie pod dyplom okazało się trudniejsze niż myślałam. Musiałam wymyślić coś, co zajęłoby mi dokładnie tyle czasu, ile miałam, nie było zbyt banalne i proste, ale też nie było na tyle złożone, abym nie mogła sobie z tym poradzić. Uznałam, że nie będę używać wielu matryc, gdyż to wiązałoby się z dodatkowym męczeniem się na samym końcu roku szkolnego. Otwarta tematyka, nie ograniczona żadnym motywem przewodnim również okazała się sporym wyzwaniem. Odrzuciłam wiele pomysłów i pierwszych projektów.

W końcu wpadłam na pomysł, aby zrobić zegar. Nie taki zwykły, prosty i funkcjonalny. Raczej dzieło, w którym wskazówki byłyby jedynie dodatkiem, pozostawiając pole dla czegoś, co mogłoby być piękne. Czy ostatecznie piękne wyszło – to kwestia gustu; osobiście z samej „reszty” jestem zadowolona.

Później okazało się, że muszę zrezygnować ze wskazówek z przyczyn technicznych i zegar pozostał jedynie dekoracją. Myślę jednak nad wykorzystaniem jednej z nielicznych odbitek próbnych, naklejając na coś mocnego i dorabiając wskazówki (co nie byłoby jakieś skomplikowane i kosztowne) – tak dla siebie i własnej satysfakcji.

Oto projekt, od którego zaczęło się tworzenie pracy dyplomowej z grafiki warsztatowej:

grafika

Przygotowywanie matrycy

Na wypadek, gdyby ktoś nie wiedział, czym jest linoryt, pokrótce wyjaśnię. Jest to technika grafiki tradycyjnej druku wypukłego, w której za pomocą dłuta wycina się w odpowiednim kawałku linoleum te fragmenty, które pozostaną niezamalowane farbą graficzną, a tym samym nie odbite. Mniej więcej to wygląda tak, jak na zdjęciu poniżej:

grafika

Gotowy dyplom

Ostatecznie, pomimo braku wskazówek, chyba całość prezentuje się nieźle. Nie będę pisać o jakiś przesłaniach, symbolach itp., bo według mnie zawsze najważniejszy był indywidualny odbiór dzieła. Upychanie na siłę poukrywanych znaczeń jak dla mnie, mija się z celem. Dlatego pozostawiam dzieło do samodzielnej interpretacji.

grafika

Fragmenty

Kilka fragmentów pracy w powiększeniu:

grafika grafika grafika grafika grafika grafika

Ostatecznie, praca będzie eksponowana wraz z dyplomem z malarstwa i rysunku na wystawie prac dyplomowych klas maturalnych 5 kwietnia o 17:00 w Filharmonii Świętokrzyskiej. Jeśli komuś się nudzi, to warto wpaść i pooglądać.